Metodami, które najskuteczniej minimalizują zdolność intruzów do naruszenia bezpieczeństwa informacji są kompleksowe szkolenia i edukacja użytkowników. Ustanowienie zasad i procedur po prostu nie wystarczy.~Kevin Mitnick (ps. Condor)
Cyberbezpieczeństwo to zakres dla kandydatów na studia stacjonarne stopnia drugiego kierunku Informatyka, dostępny od semestru letniego roku akademickiego 2019/2020. Został on przygotowany w ramach projektu Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Częstochowskiej (ZPRPCz).
Zakres Cyberbezpieczeństwo powstał na bazie współpracy Politechniki Częstochowskiej z wywodzącymi się z otoczenia gospodarczego liderami branży IT.
Z racji faktu finansowania zakresu Cyberbezpieczeństwo z projektu ZPRPCz każdy student tego zakresu zostaje uczestnikiem projektu. Może to być traktowane jako cenne doświadczenie zawodowe, szczególnie w kontekście oczekiwań rynku pracy. Ma to także inne wymierne zalety, ponieważ z racji uczestnictwa we wspomnianym projekcie: (1) Jest dostęp do nowoutworzonych i wyposażonych ze środków projektu, specjalizowanych laboratoriów dydaktycznych, przeznaczonych na potrzeby realizacji zajęć. (2) Jest możliwość brania czynnego udziału w specjalizowanych warsztatach i zajęciach realizowanych przez partnerów zewnętrznych. (3) Jest dostęp do dedykowanych materiałów dydaktycznych, przygotowanych w ramach projektu na potrzeby zajęć. (4) Jest możliwość odbycia stażu poza uczelnią z finansowaniem zakwaterowania i systemem diet. Sformułowane w regulaminie warunki przystąpienia do projektu są dostępne w regulaminie.
Zajęcia w zakresie Cyberbezpieczeństwa są prowadzone przez życzliwych studentom pracowników naukowych z dużym doświadczeniem praktycznym, którzy systematycznie śledzą trendy zmian w branży informatycznej i uwzględniają je w prowadzonej przez siebie działalności dydaktycznej. Należą oni do dwóch zaprzyjaźnionych katedr informatycznych Wydziału Informatyki i Sztucznej Inteligencji Politechniki Częstochowskiej: Katedry Sztucznej Inteligencji (KSI) oraz Katedry Informatyki (KI). Współpraca wymienionych katedr skutkuje wykorzystaniem ich najlepszych doświadczeń naukowych, zawodowych i dydaktycznych na potrzeby uatrakcyjnienia zajęć prowadzonych w zakresie Cyberbezpieczeństwa.
W dotychczasowych rozmowach z prowadzącymi zajęcia i opiekunami zakresu Cyberbezpieczeństwo często pojawiały się następujące pytania ('Q'), które zamieszczamy wraz z odpowiedziami ('A'):
Q: Czy po zakresie Cyberbezpieczeństwo można znaleźć pracę?
A: Tak. Według badań Intel Security i Center for Strategic and International Studies wynika, że specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa są najbardziej poszukiwanymi pracownikami branży IT. Przykładowo, w roku 2020. brakowało ponad 4 miliony takich osób, a tegoroczny wzrost zapotrzebowania na takie osoby szacowany jest na blisko 150%. Eksperci przewidują ponadto, że w ciągu kolejnych 5. lat liczba nieobsadzonych stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem potroi się w reakcji na wzrost cyberprzestępczości. Zdaniem ekspertów może się to w Europie przełożyć na osiągnięcie rekordowego poziomu 3,5 miliona wakatów. Przytoczone prognozy stanowią więc wyzwanie dla firm, ale także wyraźną wskazówkę dla osób planujących rozwój zawodowy.
Q: Czy zajęcia na zakresie Cyberbezpieczeństwo mają także charakter praktyczny?
A: Tak. Zakres Cyberbezpieczeństwo został tak skonstruowany, aby studenci pozyskali możliwie najwięcej umiejętności praktycznych. Nie brakuje zatem zajęć o charakterze praktycznym, a wszystkie zajęcia dydaktyczne prowadzą specjaliści w swojej dziedzinie i praktycy z wieloletnim doświadczeniem. W obecnej sytuacji pandemicznej część zajęć odbywa się oczywiście w trybie zdalnym, co wynika z konieczności dostosowania się Uczelni do obowiązujących zasad i przepisów prawa, ale wykładowcy dokładają wszelkich starań, aby wszystkie prowadzone przez nich zajęcia wyróżniały się odpowiednio wysokim poziomem. Także te prowadzone zdalnie.
Q: Czy studiowanie na zakresie Cyberbezpieczeństwo można pogodzić z pracą zawodową?
A: Tak. Niektórzy nasi studenci pracują lub biorą udział w długoterminowych stażach zawodowych. Kadra dydaktyczna i członkowie zespołu projektowego ze zrozumieniem traktują taką aktywność i ułatwiają studentom ze swojej strony godzenie obowiązków dydaktycznych i zawodowych. Jednoczenie należy dodać, że obciążenie związane ze studiowaniem na zakresie Cyberbezpieczeństwo jest zbliżone do tego na innych zakresach (specjalnościach).
Q: Czy można rozpocząć studiowanie na zakresie Cyberbezpieczeństwo jeśli wybrało się inny zakres?
A: Jesteśmy otwarci na współpracę i elastyczni. Zatem proszę skontaktować się z opiekunem zakresu Cyberbezpieczeństwo, który indywidualnie doradzi, jakie działania należy podjąć i jak pokierować przebiegiem swojej edukacji.
Q: Co jest w programie nauczania zakresu Cyberbezpieczeństwo?
A: Wiedza i umiejętności przekazywane w ramach zakresu Cyberbezpieczeństwo dotyczą 8. obszarów bezpieczeństwa: danych, oprogramowania, komponentów, komunikacji sieciowej, systemów, ludzi, organizacji, a także bezpieczeństwa społecznego.
Sprawa wyboru zakresu studiów determinuje nie tylko Twoje działania uczelniane, ale także kształtuje Twoją zawodową przyszłość. Należy ją właściwie przemyśleć.
Atutem studiowania na zakresie Cyberbezpieczeństwa, wynikającym z realizacji projektu ZPRPCz, jest możliwość uczestniczenia w zajęciach warsztatowych oraz stażach.
Zajęcia warsztatowe odbywają się na terenie Politechniki Częstochowskiej i realizowane są w całości przez zewnętrznych specjalistów z branży IT. Planowane są zajęcia o następującej tematyce: analiza wsteczna oprogramowania w ćwiczeniach, jednolity rynek cyfrowy- polityka Unii Europejskiej w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwo aplikacji sieciowych w ćwiczeniach i system cyberbezpieczeństwa RP.
Straże są dostępne dla studentów, którzy chcą poza uczelnią nabyć doświadczenia zawodowego w podmiotach zewnętrznych związanych z branżą informatyczną. Osoby takie otrzymają dofinansowanie zakwaterowania i utrzymania, wynikające z uczestnictwa w projekcie ZPRPCz.
Studenci zakresu Cyberbezpieczeństwo mają dużą swobodę w zakresie wyboru tematyki swojej pracy magisterskiej i katedry, w której będzie ona realizowana. Powinna być ona uzgodniona z wybranym przez siebie promotorem. Możliwe jest także realizowanie pracy we współpracy z podmiotem zewnętrznym.
Jeśli jesteś studentem zakresu Cyberbezpieczeństwo, który ma problem ze znalezieniem promotora swojej pracy magisterskiej, skontaktuj się z koordynatorem zakresu Cyberbezpieczeństwo, który Ci w tym pomoże. Niezbędne dane kontaktowe zostały zamieszczone w dalszej części tej strony.
Dążymy do tego, aby studiowanie w zakresie Cyberbezpieczeństwa było pod każdym względem satysfakcjonujące. Jeśli jesteś osobą, która staje przed koniecznością wyboru zakresu i ma do nas pytania, skontaktuj się. Jeśli jesteś osobą, która już studiuje w zakresie Cyberbezpieczeństwa i ma pytania, problemy, uwagi lub pomysły, które dotyczą zakresu lub któregokolwiek z jego przedmiotów specjalistycznych, także skontaktuj się z nami. Ważne dla Ciebie pytania nie pozostaną bez naszej odpowiedzi. Prosimy o kontakt z następującą osobą:
Dr inż. Sabina Szymoniak
Katedra Informatyki
Ul. Dąbrowskiego 73, 42-201 Częstochowa
pokój 211
adres e-mail: sabina.szymoniak@icis.pcz.pl
telefon: +48 343250647
Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Częstochowskiej” posiada numer POWR.03.05.00-00-Z008/18, jest on realizowany w Politechnice Częstochowskiej w latach 2019–2023 (od 1 lipca 2019 roku), uzyskał on finansowanie w kwocie 10 982 694,74 zł w ramach konkursu Zintegrowane Programy Uczelni zorganizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie: 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych). Kwota finansowania ze środków Unii Europejskiej wynosi 9 256 215,13 zł.
Celem projektu „Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Częstochowskiej” jest podniesienie kompetencji studentów Politechniki Częstochowskiej studiujących na studiach I i II stopnia oraz poprawa jakości funkcjonowania i zarządzania uczelnią. Informacja o projekcie dostępna jest pod adresem: pcz.pl/pl/zprpcz. Wydziałowym koordynatorem projektu jest:
Dr inż. Milena Trzaskalska
Katedra Technologii i Automatyzacji
Al. Armii Krajowej 19c, 42-202 Częstochowa
pokój 114 (budynek C)
adres e-mail: trzaskalska@ipp.pcz.pl
telefon do pokoju 114 w budynku C: +48 343250655
Udostępnianie strony zakresu